Dzisiaj chcę kilka słów napisać o planach, które mamy wraz ze Stowarzyszeniem Ziarno Dobra, które prowadzi Małgorzata Skała. To bardzo ważny temat, który dotyczy kryzysu bezdomności, ale w zupełnie innym wymiarze. Małgosia zajmuje się kobietami w kryzysie bezdomności. Gdy spotkaliśmy się pierwszy raz połączyła nas wspólna idea pomocy. Zapraszam do lektury.
Małgosia odwiedziła Domy Świętego Łazarza. Pokazałem Jej cały Dom, opowiedziałem jak pracujemy, omówiłem kryteria przyjęcia i regulamin według, którego domownicy powinni funkcjonować. Ucieszyła się, że w naszych Domach jest wszystko dobrze zorganizowane: począwszy od procedury przyjęcia do Domu, poprzez wsparcie „na start” (zakup niezbędnych rzeczy dla podopiecznych, m.in. żywność, bilet miesięczny na komunikację miejską, wyrobienie dokumentów (jeśli nie ma), czasami wykupienie leków i środków higieny osobistej, zapewnienie odzieży czy obuwia), skończywszy na dyżurach sprzątania części wspólnych, organizowaniu cotygodniowych spotkań Społeczności Domu czy wspólnej modlitwy wg woli Podopiecznych (nieobowiązkowe). To tylko niektóre aspekty funkcjonujące w naszych Domach. Ważne jest, aby od początku nasz podopieczny poczuł, że jest wartościowy, że inwestujemy w Niego. Mamy zadanie przywrócić Mu godność człowieka w pełnym wymiarze.
Małgosia bardzo przeżyła nasze pierwsze spotkanie. Już od pierwszego spotkania wiedzieliśmy dlaczego się spotkaliśmy! To tak jak by spotkały się bratnie dusze. Ja miałem doświadczenie pracy z mężczyznami w Domach Świętego Łazarza. Małgosia ma doświadczenie pracy z kobietami w kryzysie bezdomności, ale potrzeba, aby taki Dom jak Dom Świętego Łazarza również powstał dla kobiet.
Okazało się bowiem, że jest wiele kobiet, które mieszkają w schroniskach, w pustostanach czy w okresie zimowym w ogrzewalni, które już pracują, ale nie mogą się usamodzielnić, bo koszty wynajmu są tak duże, że nawet pracując nie są w stanie odłożyć odpowiedniej kwoty. I tu pojawia się pomysł, aby otworzyć pierwszy Dom Świętego Łazarza dla kobiet (nazwa pewnie była by inna, ale na potrzeby tego artykułu tak go nazwę). Otwierając taki Dom Panie mogłyby mieć bezpieczne miejsce schronienia, uczyć się dobrych nawyków, a także, co ważne, czuć stabilność i oparcie w dwóch organizacjach pozarządowych, które ten Dom prowadzą.
Wszyscy doskonale wiemy, że otwarcie takiego Domu sporo kosztuje. Zatem wzięliśmy udział w konkursie na innowacje społeczne. Niestety nasz pomysł odpadł, ale my się nie poddajemy. Wiemy, że to jest bardzo ważne, aby taki Dom dla kobiet powstał. Wiemy, że trzeba tym kobietom pomóc. Widzimy, że już sporo osiągnęły same i taką postawę trzeba wzmocnić. Bo przecież jak długo wytrzyma człowiek chodząc do pracy z pustostanu? Jak mocną psychikę trzeba mieć, aby pracując nie mieć nic, po to by spłacić długi przeszłości? To bardzo wielkie osiągnięcia.
Aktualnie szukamy odpowiedniego Domu w okolicach Świerczewa (Poznań) i Lubonia k. Poznania. Chcemy, aby lokalizacja Domu była blisko istniejących Domów Świętego Łazarza dla mężczyzn. To z prostego powodu: mniejsze koszty dojazdu (np. przy dostarczaniu żywności w ramach projektu „Spiżarnia Caritas”). Będziemy starać się o dofinansowanie z Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Gminach ostatniego stałego zameldowania naszych podopiecznych kobiet. To im bardzo się opłaca – wystarczy wsparcie na pierwsze dwa miesiące – aby Panie, które już wiele miesięcy pracują nie musiały mieszkać w pustostanach czy Schroniskach, ale w Domu. Prawdziwym Domu.
Wiemy, że gdy dojdzie do momentu otwarcia Domu damy radę go wyposażyć, przygotować. Skoro doszedłeś do tego momentu moich wypocin wiemy, że los osób w kryzysie bezdomności nie jest Ci obojętny. Wiemy, że gdy ogłosimy zbiórkę na potrzebne rzeczy do nowego Domu dla kobiet przyjdziesz nam z pomocą. Wiemy, że do tego również zaprosisz swoich bliskich i przyjaciół. Dlaczego? Bo jesteś człowiekiem o wielkim sercu.
Ten Dom ma przywrócić godność kobietom. Mają poczuć się kobietami. Mają czuć się bezpiecznie. Mają mieć radość z tego, że są kobietami. Mają czuć się komfortowo. Ten Dom to również miejsce uzdrowienia ich kobiecego serca poprzez różnego rodzaju spotkania z innymi kobietami, warsztaty dedykowane kobietom, aby podnieść ich kompetencje, przywrócić im poczucie wartości. A przecież szczęśliwa kobieta to taka, która jest traktowana jak prawdziwa dama. I to chcemy osiągnąć.
Czy mamy na to wszystko pieniądze? Jako prezes Fundacji Dobro się Niesie muszę powiedzieć, że nie. Ledwo udaje się nam utrzymać Domy Świętego Łazarza dla mężczyzn. Ale nie narzekamy, tylko działamy. Chcemy zaryzykować z Małgosią, bo nie możemy patrzeć jak gaśnie piękno w kobietach doświadczających kryzysu bezdomności. Musimy to piękno ratować! Liczymy na pomoc darczyńców, sponsorów, firm, mediów. Razem nam się uda!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezdomności kobiet w Poznaniu, jeśli chcesz wziąć udział w tym projekcie dla kobiet w jakikolwiek sposób, jeśli chcesz już teraz wesprzeć nas finansowo lub rzeczowo prosimy o kontakt.
WSPARCIE:
Maciej Białka
Prezes Fundacji Dobro się Niesie
tel. 508 633 850
INFORMACJE:
Małgorzata Skała
Prezeska Stowarzyszenia Ziarno Dobra
tel. 607 621 848
Na zdjęciu: Małgorzata Skała i Maciej Białka podczas pierwszego spotkania w Domu Świętego Łazarza nr 3.